CZ SK

Mezinárodní den dětí

Každoročně ti nejmladší z nás ve více než 145 zemích slaví 1. června Mezinárodní den dětí. Víte ovšem, proč vlastně vznikl? Tento "svátek" má totiž upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí.

U této příležitosti jsou pro rodinu s dětmi připravovány různé společenské a sportovní akce. Jistě se mnozí z vás, co máte děti, takových akcích účasníte. My se však společně podíváme na to, kde má tento svátek svůj původ.

 

Překvapivě první pohnutka k jeho založení vznikla už v roce 1920 v Turecku. Trvalo ještě pět let, než se rozšířil i do ostatních zemí, a to ženevskou Světovou konferencí o blahu dětí, která se konala právě prvního června 1925. Ve stejný den také čínský konzul v USA shromáždil na festivalu dračích lodí v San Francisku mnoho činských sirotků, aby upozornil veřejnost na nezájem o blaho dětí. O zavedení dne, který by připomínal význam dětí, se tehdy mluvilo, nijak oficiálně ale ustanoven nebyl. Místo toho vznikl v roce 1949 Den na ochranu dětí, který byl reakcí na zabíjení žen a dětí ve vypálených obcích v českých a francouzských zemích během druhé světové války. V roce 1952 byl pak svátek oficiálně vyhlášen a zanedlouho potvrzen i Organizací spojených národů.

 

V Česku, stejně jako ve velké části poskomunistických zemí, se den dětí slaví právě prvního června. Toto datum vybrala Mezinárodní demokratická federace žen na svém zasedání v Moskvě v roce 1949. Poprvé se tento svátek slavil o rok později. Lidé by si měli připomínat význam dětí, které jsou nejen naše radost, ale hlavně také naše budoucnost.

 

A pokud plánujete pro své nejmenší nevšední zážitky v podobě cyklo výletu, turistiky, prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů či dalších zážitků, možná by se vám mohl hodit další parťák v podobě dětského kočárku Qeridoo.

klikni pro velký obrázek